Gabinet trychologiczny: Łódź, ul. Narutowicza 12
Polekowe wypadanie włosów objawia się zazwyczaj równomiernym przerzedzaniem włosów na głowie, zwykle ma charakter rozlany, w kilku przypadkach łysienie może być nieodwracalne, trycholodzy nazywają to łysieniem bliznowaciejącym, kiedy to dochodzi do zaniku mieszka włosowego, wówczas nie ma możliwości na odrost włosów.
Wypadanie włosów polekowe może dotyczyć także brwi, pach czy włosów w okolicach intymnych. Problem ten częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. [1]
Leki mogą być przyczyną zaburzeń wzrostu włosa, a także mogą wpływać na jego strukturę włosy mogą stać się bardziej suche i łamliwe, a nawet zmienić się może ich barwa.
W dużej mierze jest to konsekwencja toksycznego działania leku na cebulkę włosa, a dokładniej na macierz włosa, czyli miejsca, gdzie dochodzi do tworzenia się komórek, z których zbudowany jest nasz włos.
Istnieje kilka typów łysień polekowych:
Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie występujące u kobiet, w miejscach, które są typowe dla mężczyzn (nad górną wargą, na brodzie, na klatce piersiowej, wokół sutków, pod pępkiem, czy na plecach i nogach), czy hipertrychoza - uogólnione nadmierne owłosienie występujące na całym ciele, mogą być wywołane przyjmowaniem leków. Do leków najczęściej odpowiedzialnych za rozwój hirsutyzmu zalicza się testosteron, danazol, kortykotrofinę (ACTH), metyrapon, sterydy anaboliczne i glikokortykosteroidy. Nadmierne owłosienie jest częstym działaniem niepożądanym cyklosporyny, minoksydylu i diazoksydu. [2]
Badania mówią, że efekt ten jest zwykle odwracalny oraz zależy od leku, jego dawki oraz wrażliwości pacjenta. Ważne jest aby znać nazwy i kategorie leków które mogą powodować taki efekt, zwłaszcza gdy zauważono korelację między wypadaniem włosów a rozpoczęciem leczenia nową substancją.
Pamiętajmy, że każdy przypadek jest indywidualny, a zdrowe i piękne włosy to efekt dbania o całe ciało.
Źródła:
[1] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/442/original/38-56.pdf?1481285335
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8018303/
[3] https://www.jaad.org/article/S0190-9622(23)00719-3/fulltext
Autor: Marta Kazimierczak, trycholog, diagnosta
Blog
Czy wiesz, że wiele przyjmowanych leków może powodować wypadanie włosów? Jak to często w medycynie bywa, przyjmowanie leku ma swoje plusy i minusy. Czy wypadanie włosów, które pojawia się na skutek przyjmowania jakiegoś leku można zahamować? Czy ten konflikt interesów da się jakoś pogodzić?
Ulotka do pobrania
Informacja o RODO
Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii powstało w 2012 roku, jako pierwszy gabinet trychologiczny w Łodzi i jeden z pionierskich gabinetów w Polsce. Tworzy go doświadczona kadra specjalistów różnych dziedzin, którzy zapewniają kompleksowe rozpoznanie problemów skóry głowy, na bazie którego możliwy jest dobór zoptymalizowanej i spersonalizowanej terapii trychologicznej.
Przez ponad 10 lat działalności przeprowadziliśmy tysiące kuracji trychologicznych, a dzięki ich skuteczności od wielu lat cieszymy się nieustającym zaufaniem naszych pacjentów.
Jeżeli szukasz trychologa, który kompleksowo i skutecznie zajmie się Twoim problemem, zgłoś się do naszego gabinetu.
Jeż
ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 12, 90-135 Łódź
+48 888 251 706
recepcja@trychologlodz.pl
NIP: 888-288-83-38
REGON: 10136017
Copyright 2022 | Created by Best Horizons