Gabinet trychologiczny: Łódź, ul. Narutowicza 12
Terapia łuszczycy to przede wszystkim leczenie miejscowe.
W pierwszym etapie kuracji wskazane jest stosowanie preparatów o działaniu keratolitycznym mającym na celu usunięcie nadmiaru łusek. W przypadkach bardzo intensywnych stadiów choroby – grubych, twardych łusek, miejsca te należy zmiękczyć specjalnymi olejkami rozpulchniającymi. Stosowane później peelingi złuszczają i usuwają nadmiar zalegającej łuski.
W łagodzeniu objawów łuszczycy pozytywne efekty dają często maski nawilżające zawierające aloes, rumianek, migdał, panthenol. Do zewnętrznego stosowania odpowiedni jest też zawarty w wielu kremach mocznik (urea pura), który daje również skuteczną poprawę stanu skóry.
Czasami skóra głowy cierpi z powodu stanów zapalnych, które powodują przykry świąd. Niezbędne jest działanie przeciwbakteryjne w okresie ostrej fazy. Olejki, które pojawiają się w kuracji przeciwko łuszczycy to między innymi olej z drzewa herbacianego oraz z bergamotki.
Drzewo herbaciane jest rośliną australijską, znaną z właściwości leczniczych, w tym antyseptycznych, przeciwgrzybiczych, antybakteryjnych, dlatego tak skutecznie przeciwdziała wszystkim tym anomaliom głowy, które nawet z zaczerwieniami wywołują swędzenie lub ból. Olejek z drzewa herbaciangego obniża temperaturę śródskórną (tj. pod skórą) i wywołuje szybsze tłumienie stanu zapalnego. Bergamotka działa uspokajająco, relaksująco i antyseptycznie.
Kolejną grupę specyfików wykorzystywanych podczas zabiegów terapeutycznych są produkty o działaniu redukującym łuszczenie. Wykorzystujemy również fototerapię. Naświetlania lampami medycznymi to niezwykle skuteczna metoda wspomagająca leczenie łuszczycy. Częstotliwość zabiegów ich liczba ustalana jest na pierwszej wizycie, w trakcie kuracji przeprowadzane są wizyty kontrolne, w celu weryfikacji postępów terapii.
Trychoterapia polega na ustaleniu dokładnej pielęgnacji domowej, częstotliwości mycia głowy, wskazania konkretnych produktów do mycia, lotionów przeciwświądowych, regenerujących.
Ważnym aspektem działań zewnętrznych jest odpowiednio dobrana przeciwzapalna dieta, odpowiednia suplementacja. Niekiedy łuszczyca staje się dużym obciążeniem psychicznym, stąd wsparcie psychoterapeutyczne jest wówczas tak istotne. Wszystkie działania zewnętrzne i wewnętrzne mają wprowadzić chorobę w remisję.
Łuszczyca skóry głowy - przyczyny
Etiologia schorzenia nie została w pełni poznana, lecz nie ulega wątpliwości, że łuszczyca jest chorobą o podłożu wielokierunkowym. Kluczową rolę w patomechanizmie odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, takie jak: infekcje, urazy, używki, stres oraz leki. Coraz częściej choroba ta jest traktowana jako zapalna choroba autoimmunologiczna. Obok stanu zapalnego dla łuszczycy znamienne są nieprawidłowości proliferacji naskórkowej. Zmiany w obrębie skóry owłosionej głowy przybierają formę zlanych ognisk zapalnych, niemal zawsze pokryte dużą ilością łuski, z tendencją do tworzenia strupów i masywnego złuszczania. Początkowa lokalizacja to zazwyczaj okolica zauszna. Łuszczycy skóry owłosionej nie towarzyszą zmiany strukturalne włosów. U niektórych pacjentów można obserwować telogenowe wypadanie włosów bez cech bliznowacenia.
Przebieg schorzenia jest przewlekły i cechuje się epizodami zaostrzeń i stabilności. Łuszczyca w istotny sposób obniża i upośledza jakość życia pacjentów w każdym jego aspekcie. Wpływ łuszczycy na jakość życia został zestawiony równorzędnie z chorobami ogólnoustrojowymi bezpośrednio zagrażającymi życiu, takimi jak cukrzyca oraz dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego.
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalno-proliferacyjnym, na którą cierpi około 2-3% populacji dorosłych i 0,5%-1% dzieci, cechująca się występowaniem typowych grudek i blaszek pokrytych dużą ilością srebrzystobiałej łuski, może temu towarzyszyć niezwykle nieprzyjemne swędzenie.
Ulotka do pobrania
Informacja o RODO
Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii powstało w 2012 roku, jako pierwszy gabinet trychologiczny w Łodzi i jeden z pionierskich gabinetów w Polsce. Tworzy go doświadczona kadra specjalistów różnych dziedzin, którzy zapewniają kompleksowe rozpoznanie problemów skóry głowy, na bazie którego możliwy jest dobór zoptymalizowanej i spersonalizowanej terapii trychologicznej.
Przez ponad 10 lat działalności przeprowadziliśmy tysiące kuracji trychologicznych, a dzięki ich skuteczności od wielu lat cieszymy się nieustającym zaufaniem naszych pacjentów.
Jeżeli szukasz trychologa, który kompleksowo i skutecznie zajmie się Twoim problemem, zgłoś się do naszego gabinetu.
Jeż
ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 12, 90-135 Łódź
+48 888 251 706
recepcja@trychologlodz.pl
NIP: 888-288-83-38
REGON: 10136017
Copyright 2022 | Created by Best Horizons