Gabinet trychologiczny:  Łódź, ul. Narutowicza 12

Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii to najbardziej doświadczony trycholog w Łodzi, najstarszy gabinet trychologiczny w Łodzi

9 głównych przyczyn wypadania włosów

 

Poniżej prezentujemy listę najczęściej spotykanych przyczyn wypadania włosów wśród kobiet i mężczyzn. Przyczyny te zmieniają się z zależności od wieku oraz od uwarunkowań w jakich żyjemy. Kolejność wskazana w zestawieniu nie ma charakteru rankingu.

 

 

 

Przyczyna pierwsza: Hormonalne przyczyny wypadania włosów

 

Estrogeny – hormony żeńskie zmniejszają czynności gruczołów łojowych i działają stymulująco na wzrost włosów człowieka. Z kolei mniejsza utrata włosów podczas ciąży oraz zwiększone wypadanie w okresie przekwitania wskazują na udział hormonu pęcherzykowego w zachowaniu prawidłowego owłosienia głowy. Estrogeny sprawiają, że włosy są gęste, mocne, natomiast po porodzie, gdy stężenie estrogenów się zmniejsza, włosy nadmiernie wypadają i są w słabej kondycji. Zaburzona równowaga hormonalna w czasie ciąży i laktacji ma ogromny wpływ na stan włosów. Z kolei androgeny – hormony męskie hamują wzrost włosów na głowie, natomiast pobudzają go poza skórą głowy – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Relatywny wzrost stosunku androgenów do estrogenów w okresie menopauzy prowadzi do redukcji gęstości włosów na szczycie głowy oraz w okolicy czołowej. Kolejnym problemem, który dotyczy kobiet przede wszystkim w wieku ponemopauzalnym, jest łysienie włókniejące czołowe, pojawiające się w pierwszych 2-12 latach po menopauzie. Jeśli nie ma przeciwskazań po konsultacji ginekologicznej można zastosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która wpływa korzystnie na włosy i stan skóry. Alterantywą dla HTZ są naturalne środki zawierające fitoestrogeny zbliżone działaniem do kobiecych estrogenów. Można także próbować zastosować dietę, która w najbardziej naturalny sposób uzupełni niedobory kobiecych hormonów, co wpłynie korzystnie na włosy paznokcie i skórę. W okresie menopauzy kobieta powinna uwzględnić w swojej diecie między innymi: brązowy ryż, soję, przetwory owsa czy pszenicy. Kolejną przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy włosy na głowie są szorstkie, suche, kruche oraz stwierdza się łysienie o mechanizmie telogenowym. Z kolei nadczynność tarczycy włosy są jedwabiste i cienkie, może występować łysienie o słabym nasileniu w okolicy czoła lub mające charakter rozlany.

 

 

Przyczyna druga: Pourazowe i mechaniczne przyczyny wypadania włosów

 

Łysienie pourazowe jest w dużej części związane bezpośrednio z problemami emocjonalnymi lub zaburzeniami psychicznymi chorych. Łysienie spowodowane czynnikami traumatyzującymi to grupa schorzeń, w przypadku których nadmierne wypadanie włosów wywołują czynniki mechaniczne. Zalicza się do nich wypadanie włosów spowodowane naciąganiem (np. koński ogon, używanie wałków, prostowanie włosów), uciskiem oraz trichotillomanię.

 

 

Przyczyna trzecia: Toksyczne przyczyny wypadania włosów

 

Liczne toksyny środowiskowe, substancje chemiczne lub metale mogą powodować zaburzenia w aktywności mieszków włosowych i w konsekwencji nadmierne wypadanie włosów. Dzieje się tak najczęściej w wyniku zatrucia (obciążenia dużymi dawkami tych substancji). Gdy kontakt z toksycznymi substancjami ustaje, włosy odrastają – łysienie spowodowane toksynami nie jest więc trwałe. Bardzo duże narażenie na toksyny środowiskowe może występować na stanowiskach pracy w niektórych gałęziach przemysłu szczególnie w przemyśle metalurgicznym i chemicznym.

 

 

Przyczyna czwarta: Wypadanie włosów z powodu chorób zakaźnych i układowych

 

Wiele chorób ogólnoustrojowych może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, nawet łysienia. U pacjentów chorych na cukrzycę stwierdza się łysienie o charakterze rozlanym zlokalizowanym w okolicy szczytu głowy i patomechanizmie telogenowym. Wówczas odsetek włosów spoczynkowych jest wyższy od wartości fizjologicznych. W przypadku chorób zakaźnych głównym czynnikiem wywołującym łysienie jest wysokość i czas trwania gorączki. Mechanizm utraty włosów może być trojakiego rodzaju, najczęściej telogenowy. Występuje przede wszystkim po przebyciu duru brzusznego, zapalenia płuc i opon mózgowych, odry, płonicy, gruźlicy, kiły.

 

 

Przyczyna piąta: Lekowe (polekowe) wypadanie włosów

 

Polekowa utrata włosów jest zwykle całkowicie odwracalna i stanowi następstwo toksycznego działania leku na komórki macierzy mieszka włosowego. W wyniku destrukcji mieszka włosowego może wyjątkowo dojść do trwałego wyłysienia. Mechanizm łysienia zależy od rodzaju leku, dawki, całego schematu terapii oraz osobniczej wrażliwości chorego. Chemioterapeutyki hamują podziały mitotyczne w mieszku włosowym dlatego dochodzi do łysienia telogenowego. Ujawnia się ono zazwyczaj po 3 miesiącach od rozpoczęcia terapii i jest związane z przedwczesnym zakończeniem fazy wzrostu włosa. Utrata włosów ustępuje po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego. Proces trwa od 2 – 6 miesięcy, a u niektórych osób włosy zaczynają odrastać już podczas leczenia. Nadmiar witaminy A i β-karotenu mogą być przyczyną łysienia. Leczenie doustnie retinoidami u 20-30% chorych powoduje łysienie. Leki przeciwzakrzepowe i 50% stosujących je chorych powoduję odwracalne łysienie o patomechanizmie telogenowym, które pojawia się 1-12 tygodni po ostatniej dawce. Środki antykoncepcyjne stosowane doustnie – zależne od przewagi komponentu estrogenowego czy gestagenowego – mogą zwiększać utratę włosów, łącznie z wystąpieniem łysienia. Występuje ono w dwóch odmianach i dotyczy około 9% leczonych kobiet. Zwiększone wypadanie włosów w pierwszym przypadku obserwuje się około 3 miesiące po zakończeniu terapii i odpowiada ono klinicznie łysieniu poporodowemu. Związane jest to z dłuższym pozostawaniem włosów w fazie anagenu w czasie ciąży i niestety piorunującym wejściem w połogu w fazę spoczynku. Łysienie związane z androgenicznym działaniem progestagenów występuje w drugim przypadku. W obu odmianach jest to łysienie telogenowe. Pozostałe leki wpływające na gospodarkę hormonalną i odpowiedzialne za rozwój łysienia to: androgeny, steroidy anaboliczne (testosteron oraz nandrolon), antyestrogeny. Wszystkie powodują łysienie androgenowe o klasycznym obrazie klinicznym. Leki stosowane w reumatologii mogą także być odpowiedzialne za łysienie np. sole złota, metotreksat, sulfasalazyna. – Leki u chorych psychiatrycznie czy neurologicznie u 30% pacjentów również mogą powodować łysienie. – W przypadku leków kardiologicznych łysienie polekowe dotyczy zarówno owłosionej skóry głowy, jak i innych okolic. – Do przejściowego łysienia może dojść w przebiegu stosowania środków w terapii schorzeń gruczołu tarczycowego, również syntetyczne hormony tarczycy odpowiadają za nadmierne wypadanie włosów.

 

 

Przyczyna szósta: Wypadanie włosów z powodu chorób skóry głowy

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – stan zapalny skóry o chronicznym i uporczywym przebiegu, cechujący się typowym złuszczaniem. W ostrych stanach choroby może wpływać niekorzystnie na wygląd włosów oraz powodować ich nadmierne wypadanie.

 

Łuszczyca – przewlekła, nawrotowa choroba skóry o charakterze zapalno-proliferacyjnym. Łuszczycy skóry owłosionej nie towarzyszą zmiany strukturalne włosów, natomiast można obserwować wypadanie telogenowe. Sporadycznie, w bardzo ciężkich postaciach łuszczycy może dochodzić do łysienia bliznowaciejącego.

 

Atopowe zapalenie skóry – zapalna choroba skóry gładkiej i owłosionej cechująca się przewlekłym lub nawrotowym charakterem z współtowarzyszącym świądem, często dziedziczona. Włosy pozostają suche, wykazują wzmożoną łamliwość i skłonność do przerzedzania.

 

 

Przyczyna siódma: Dziedziczne wypadanie włosów 

 

Rola czynników genetycznych w rozwoju łysienia androgenowego typu męskiego i żeńskiego została potwierdzona w licznych badaniach. Ryzyko rozwoju łysienia androgenowego wzrasta, jeżeli schorzenie stwierdzono u ojca lub u dziadka ze strony matki.

 

 

Przyczyna ósma: Złe odżywianie jako przyczyna wypadania włosów 

 

Niezbilansowana dieta np. odchudzająca, niskokaloryczna, ubogobiałkowa jest kolejną przyczyną wypadania włosów. Mogą wówczas występować niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, biotyny, a także składników mineralnych. W celu sprawdzenia poziomu odżywienia organizmu warto wykonać Analizę Pierwiastkową Włosa. Skład mineralny włosów odzwierciedla wiele równowag fizjologicznych organizmu. Na podstawie ilości 29 pierwiastków (w tym 5 pierwiastków toksycznych) i ich wzajemnych proporcji we włosach opisać można charakterystyczne cechy metabolizmu badanej osoby.

 

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy, stres, brak ruchu, szybki tryb życia prowadzą do zachwiania równowagi pierwiastkowej w organizmie. Utrzymujący się przez dłuższy czas stan nadmiarów i niedoborów pierwiastków prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w dalszej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych chorób. Można przeciwdziałać tym tendencjom przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo – mikroelementowej i diety. Należy poznać dokładne potrzeby swojego organizmu aby dostarczyć mu odpowiednie substancje odżywcze i wyrównać proporcje pierwiastków w organizmie

 

 

Przyczyna dziewiąta: Stres jako przyczyna wypadania włosów 

 

Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem i sam w sobie nie jest szkodliwy, to co może nam zaszkodzić to nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Stres to inaczej przeciążenie. Stres jest naturalnym składnikiem życia.

 

U osób będących w głębokim stresie występuje szereg sygnałów ze strony różnych narządów, które wskazują jednoznacznie na stan przeciążania. Są nimi: wypadanie włosów, ból i napięcie brzucha i pleców, sztywność karku, napięta twarz, zgarbienie agresywność, zamknięcie, niepokój, nerwowość, tiki, nieuzasadnione ruchy, brak pewności siebie, agresywność, jąkanie, zacinanie, tachykardia, podwyższone ciśnienie, zimne dłonie i stopy, uczucie gorąca i zimna, przyspieszone tętno, nieregularny, płytki, przyspieszony oddech, nadmierna potliwość, suchość w ustach, biegunka, nacisk na pęcherz, obstrukcja.

 

 

 

 

Marta Kazimierczak - Trycholog Łódź w Łódzkim Centrum Trychologii

Autor: Marta Kazimierczak, trycholog

 

 

SPRAWDŹ JAK UMÓWIĆ SIĘ NA BADANIE TRYCHOLOGICZNE

 

 

 

 

 

 

 

Blog

Jakie są przyczyny wypadania włosów? Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii wskazuje 9 głównych przyczyn wypadania włosów. Dowiedź się co zrobić aby włosy nie wypadały
Poznaj przyczyny wypadania włosów i łysienia
14 marca 2023

Do łysienia dochodzi w wyniku zachwiań równowagi pomiędzy utratą włosów, a ich odrostem. Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. Dziennie człowiek może tracić 70-100 włosów (liczba ta może podlegać wahaniom indywidualnym). Problem pojawia się wtedy, gdy wypada ich ponad 100 dziennie i trwa to kilka tygodni.

 

Umów konsultację

Najnowsze fotorelacje z gabinetu Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na
Szukasz informacji na temat pierwszego gabinetu trychologicznego w Łodzi. Pobierz ulotkę Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii

Ulotka do pobrania

Chcesz wiedzieć czym zajmuje się trychologia i trycholog. W Łodzi najdłużej działającym gabinetem trychologicznym jest Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii. Sprawdź co o trycholog Łódź piszą w mediach
Trycholog Łódź - informacja RODO dla strony Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii

Informacja o RODO

Masz pytanie na temat wizyty u trychologa? Sprawdź co podpowie Ci trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii
Aktualności o działalności Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na Instagramie
Aktualności o działalności Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na profilu Facebooka Dbam o włosy

O nas

Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii powstało w 2012 roku, jako pierwszy gabinet trychologiczny w Łodzi i jeden z pionierskich gabinetów w Polsce. Tworzy go doświadczona kadra specjalistów różnych dziedzin, którzy zapewniają kompleksowe rozpoznanie problemów skóry głowy, na bazie którego możliwy jest dobór zoptymalizowanej i spersonalizowanej terapii trychologicznej.

Przez ponad 10 lat działalności przeprowadziliśmy tysiące kuracji trychologicznych, a dzięki ich skuteczności od wielu lat cieszymy się nieustającym zaufaniem naszych pacjentów.

Jeżeli szukasz trychologa, który kompleksowo i skutecznie zajmie się Twoim problemem, zgłoś się do naszego gabinetu.

Kontakt

 

Jeż

 

 

ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 12, 90-135 Łódź

Numer telefonu do Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii  +48 888 251 706

Adres e-mail do Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii  recepcja@trychologlodz.pl

NIP: 888-288-83-38

REGON: 10136017

 

 

Copyright 2022 | Created by Best Horizons

 

Aktualności o działalności Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na kanale You tube