Gabinet trychologiczny:  Łódź, ul. Narutowicza 12

Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii to najbardziej doświadczony trycholog w Łodzi, najstarszy gabinet trychologiczny w Łodzi

Leki na nadciśnienie i wypadanie włosów

 

Nadciśnienie tętnicze oraz dyslipidemia (stan w którym zaburzone są poziomy lipidów) prowadząca do rozwoju procesu miażdżycowego to podstawowe podłoże rozwoju chorób układu krążenia. Nieleczone prowadzą do choroby niedokrwiennej serca, a następnie zawału czy udaru.

 

  • Beta-blokery są jedną z najczęściej stosowanych grup środków terapeutycznych, zarówno w dolegliwościach sercowych tj. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, nadciśnienie, arytmia jak i niekardiologicznych - jaskra, migreny, lek sytuacyjny, drżenia mięśniowe i nadczynność tarczycy.
    Łysienie od dawna jest uznawane za niekorzystny efekt β-blokerów prawdopodobnie przez bezpośredni toksyczny wpływ na mieszek włosowy [1]. 
     

Opisano przypadki łysienia telogenowego m.in po lekach zawierających propranolol [2], metoprolol [3] oraz nadolol [4]. Efekt ten był odwracalny, a utrata włosów często powracała po wznowieniu stosowania leku. Co ciekawe, istnieją badania mówiące o tym, że beta-adrenolityki okulistyczne (krople do oczu na jaskrę) mogą dostawać się do krwioobiegu i także powodować reakcje ogólnoustrojowe w postaci utraty włosów (u pacjenta z jaskrą stosującego tymolol) [5]. Jednoczesne wystąpienie kontaktowego zapalenia skóry sugeruje mechanizm autoimmunologiczny.

 

Inną grupą leków o działaniu hipotensyjnym (obniżającym ciśnienie) są inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE). Przykładem takiego leku jest enalapryl. W trakcie jego stosowania również zaobserwowano wypadanie włosów [6]. 

 

 

 

Leki przeciwzakrzepowe - czy  antykoagulanty wywołują wypadanie włosów?

 

Łysienie telogenowe jest częstym skutkiem ubocznym leczenia antykoagulantami. Stosowane one są po operacjach, a także w chorobach zakrzepowo-zatorowych, czy w zapobieganiu udarom.

Istnieje stosunkowo dużo doniesień o takim efekcie ubocznym, aczkolwiek głównym działaniem niepożądanym są znacznie groźniejsze dla zdrowia krwotoki. Być może dlatego wypadaniu włosów poświęcana jest znacznie mniejsza uwaga. Światowa Organizacja Zdrowia uzyskała 405 raportów obejmujących łysienie związane z przyjmowaniem DOAC (doustne leki przeciwzakrzepowe) za pośrednictwem bazy danych nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii VigiBase ® [7].

 

Przykładami leków z tej grupy, gdzie opisano w konsekwencji przyjmowania łysienie są heparyny [8], doustny antykoagulant rywaroksaban [9], acenokumarol [10], czy warfaryna

Istnieją badania wykazujące, że ubidekaronon jest w stanie odwrócić wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem warfaryny [11]. 

 

Pojawiły się także hipotezy, że łysienie spowodowane przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych może być związane z zaburzeniem mikrokrążenia naczyń włosowatych odżywiających cebulki włosów. Wypadanie włosów po stosowaniu antykoagulantów zwykle rozpoczyna się w okolicy czołowo-skroniowej, a następnie obejmuje pozostałą część skóry głowy [12]. 

 

 

Leki obniżające cholesterol - czy powodują łysienie?

 

Leki, które obniżają poziom cholesterolu należą do najczęściej przepisywanych leków na całym świecie. Ich główne działania niepożądane dotykają mięśni i wyrażają się bólem, osłabieniem siły mięśniowej i skurczami. Istnieje też wiele innych skutków ubocznych prawdopodobnie jest to związane z uszkodzeniem funkcji mitochondriów. Znane są też przypadki odwracalnego wypadania włosów np. po atorwastatynie [13]. Utrata włosów wystąpiła w ciągu 6 tygodni od początkowej ekspozycji na atorwastatynę, a ustąpiła po odstawieniu leku i powróciła ponownie w ciągu 2 tygodni od drugiej ekspozycji na lek. W jednym z innych badań po wdrożeniu leczenia simwastatyną i ezetimibem zaobserwowano przekształcenie łysienia plackowatego w łysienie uniwersalne, czyli znacznie gorszą postać obejmującą całe ciało [14]. 

 

Należy się liczyć, z tym iż każdy lek ma swoje działania niepożądane, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest według mnie prewencja i niedopuszczenie do sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni je przyjmować. Opisane przeze mnie choroby sercowo-naczyniowe są zależne od naszego trybu życia i dbania o takie filary jak odżywianie, unikanie stresu, sen, czy aktywność fizyczna.


 
 

Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6639944

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0002870373902500?via%3Dihub

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7318502/

[4] https://europepmc.org/article/med/3979099

[5] https://medicaljournalssweden.se/actadv/article/view/4967/7555

[6] https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/614695

[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27747798/

[8] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16958830/

[9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29379891/

[10] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819463/

[11] https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(95)91781-0.pdf

[12] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8202206/

[13] https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(02)01135-X/fulltext

[14] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36287418/

 
 
 
 

Autor: Michalina Rutkowska, magister farmacji

 

 

 

 

 

 

 

Blog

Jak rosną włosy? Co to jest cykl wzrostu włosa? Jakie są fazy wzrostu włosa? Kiedy wypadanie włosów nie jest normą? Czy stresować się nadmiernym wypadaniem włosów. Odpowiada Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii
Leki na serce a wypadanie włosów
20 lutego 2024

Choroby sercowo - naczyniowe razem z nowotworami są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie.

Leczenie jest wieloletnie, często przez całe życie. Czy leki na dolegliwości kardiologiczne mogą wywoływać jakieś problemy z włosami? Czy grozi nam łysienie?

 

 

 

Umów konsultację

Najnowsze fotorelacje z gabinetu Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na
Szukasz informacji na temat pierwszego gabinetu trychologicznego w Łodzi. Pobierz ulotkę Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii

Ulotka do pobrania

Chcesz wiedzieć czym zajmuje się trychologia i trycholog. W Łodzi najdłużej działającym gabinetem trychologicznym jest Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii. Sprawdź co o trycholog Łódź piszą w mediach
Trycholog Łódź - informacja RODO dla strony Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii

Informacja o RODO

Masz pytanie na temat wizyty u trychologa? Sprawdź co podpowie Ci trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii
Aktualności o działalności Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na Instagramie
Aktualności o działalności Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na profilu Facebooka Dbam o włosy

O nas

Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii powstało w 2012 roku, jako pierwszy gabinet trychologiczny w Łodzi i jeden z pionierskich gabinetów w Polsce. Tworzy go doświadczona kadra specjalistów różnych dziedzin, którzy zapewniają kompleksowe rozpoznanie problemów skóry głowy, na bazie którego możliwy jest dobór zoptymalizowanej i spersonalizowanej terapii trychologicznej.

Przez ponad 10 lat działalności przeprowadziliśmy tysiące kuracji trychologicznych, a dzięki ich skuteczności od wielu lat cieszymy się nieustającym zaufaniem naszych pacjentów.

Jeżeli szukasz trychologa, który kompleksowo i skutecznie zajmie się Twoim problemem, zgłoś się do naszego gabinetu.

Kontakt

 

Jeż

 

 

ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 12, 90-135 Łódź

Numer telefonu do Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii  +48 888 251 706

Adres e-mail do Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii  recepcja@trychologlodz.pl

NIP: 888-288-83-38

REGON: 10136017

 

 

Copyright 2022 | Created by Best Horizons

 

Aktualności o działalności Trycholog Łódź Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii na kanale You tube